تبلیغات
یا منجـی عـــــــــــــــــــــــــــدالت - امام حسین (ع) از دیدگاه دکتر علی شریعتی
یا منجـی عـــــــــــــــــــــــــــدالت
اللهم عجل لولیک الفرج

عاشورا و تاسوعای حسینی را به عموم شیعیان و پیروان این امام تسلیت عرض می نماییم .

امام حسین - عاشورادكتر علی شریعتی متفكر و اندیشمندی بود كه در یك دوره تاریخی، تاثیر فزاینده‌ای بر اندیشه‌های فرهنگی و اجتماعی گذاشت.

وی درباره برخی‌از حوادث تاریخی و مذهبی ازجمله حادثه كربلا دیدگاه‌هایی را عنوان كرده است.

برخی از سخنرانی‌ها و نوشته‌های شریعتی در مورد شهادت امام حسین (ع) و حادثه كربلا، از جمله آثار خوب وی به شمار می‌رود.

تاثیر امام حسین (ع) بر اندیشه‌های دكتر شریعتی و خلق روح حماسی و نگاه حسینی وی، در همه آثارش به وضوح دیده می‌شود.

بازتاب حماسه حسینی در جولان فكر و روحیه وی بسیار گسترده، شورانگیز و عمیق است به گونه‌ای كه بسیاری از جریانات سیاسی و اجتماعی و رویدادهای تاریخی را با رویكرد به حادثه كربلا تحلیل و ارزیابی می‌كند.

پرداختن به عاشورای حسینی از منظر دكتر شریعتی بیشتر انعكاس یك قریحه قوی، احساس شورانگیز و ترجمان روح حماسی و بی‌تاب اوست.

از این رو در این نوشتار سعی شده در حد وسع، دیدگاه دكتر شریعتی در این موارد به تصویر كشیده شود..

 

* مفهوم شهید در اندیشه شریعتی
نوع فهم دكتر شریعتی از مفهوم عالی شهید، برداشتی خالص، عمیق و ناب از فرهنگ اصیل اسلامی است. وی در تعریف كلمه "شهید" می‌گوید: "شهید در لغت، به معنای حاضر، ناظر، به معنای گواه و گواهی‌دهنده و خبردهنده راستین و امین و هم چنین به معنی آگاه و نیز به معنی محسوس و مشهود ، كسی كه همه چشم‌ها به اوست و بالاخره به معنی نمونه، الگو و سرمشق است."
"شهید" زنده، جاوید، حماسه ساز، عارف، آگاه، انتخاب گر و روزی خوار نعم‌الهی است و این اصیل‌ترین دریافت از متون و فرهنگ اسلامی به شمار می‌رود ، چنانچه قرآن كریم نیز بدان اشاره می كند.

دكتر شریعتی در جای دیگر می‌نویسد: "شهید، قلب تاریخ است هم چنان كه قلب به رگ‌های خشك اندام، خون، حیات و زندگی می‌دهد، جامعه‌ای كه رو به مردن می‌رود، جامعه‌ای كه فرزندانش ایمان خویش را به خویش، از دست داده‌اند و جامعه‌ای كه به مرگ تدریجی گرفتار است، جامعه‌ای كه تسلیم را تمكین كرده است، جامعه‌ای كه احساس مسئولیت را از یاد برده است و جامعه‌ای كه اعتقاد به انسان بودن را در خود باخته است و تاریخی كه از حیات و جنبش و حركت و زایش بازمانده است.

شهید همچون قلبی، به اندامهای خشك مرده بی‌رمق این جامعه، خون خویش را می‌رساند و بزرگترین معجزه شهادتش این است كه به یك نسل، ایمان جدید به خویشتن را می‌بخشد."
شهادت، برنده‌ترین سلاحی است كه هیچ دشمنی را یارای مقاومت در برابر آن نیست. مرحوم شریعتی در این‌باره می‌نویسد:"یكی از بهترین و حیات بخش‌ترین سرمایه‌هایی كه در تاریخ تشیع وجود دارد، شهادت است."
"در فرهنگ ما شهادت، مرگی نیست كه دشمن ما بر مجاهد تحمیل كند.


* مفهوم شهادت در اندیشه شریعتی
از نظر شریعتی "شهادت" مرگ دلخواهی است كه مجاهد با همه آگاهی و همه منطق و شعور و بیداری و بینایی خویش، آن را انتخاب می‌كند.

شهادت، در یك كلمه برخلاف تاریخ‌های دیگر كه حادثه‌ای، درگیری و مرگ تحمیل شده بر قهرمان و در نهایت یك تراژدی است،در فرهنگ ما، یك درجه است، وسیله نیست، خود هدف است، اصالت است، خود یك تكامل، یك علو است، خود یك مسئولیت بزرگ است، خود یك راه نیم بر به طرف صعود به قله معراج بشریت است و یك فرهنگ است."

* شهادت امام حسین (ع) در نظر شریعتی
دكتر شریعتی همچنین می‌نویسد:"امام حسین (ع) یك شهید است كه حتی پیش از كشته‌شدن خویش به شهادت رسیده است نه در گودی قتلگاه،بلكه در درون خانه خویش، از آن لحظه كه به دعوت ولید حاكم مدینه كه از او بیعت مطالبه می‌كرد ، "نه" گفت، این، "نه" طرد و نفی چیزی بود كه در قبال آن، شهادت انتخاب شده است و از آن لحظه، حسین شهید است."
او همچنین می‌نویسد: "شهادت حسینی شرایط ویژه خود را می‌طلبد وقتی ظلم، انحطاط و انحراف همه‌گیر می‌شود و ارزشهای والای اسلامی مسخ می‌گردد و موعظه‌ها بر گوشه‌ای سنگین كارگر نمی‌افتد، حسین باهمه دانایی به عدم توانایی خود در پیروزی ظاهری بر دشمن، علنا به پیشواز مرگ می‌رود و با انتخاب شهادت، بزرگترین كاری را كه می‌شد كرد، انجام می‌دهد."

* شرایط نهضت امام حسین (ع)
شریعتی پیرامون شرایط نهضت امام حسین (ع) می‌نویسد: "شكل مبارزه‌ای كه حسین انتخاب كرده، قابل فهمیدن نیست مگر این كه اوضاع وشرایطی كه حسین در آن شرایط، قیام خاص خودش را آغاز كرد، فهمیده شود.

اكنون حسین مسئول نگاهبانی انقلابی است كه آخرین پایگاههای مقاومتش از دست رفته است واز قدرت جدش و پدر و برادرش، یعنی حكومت اسلام و جبهه حقیقت و عدالت، یك شمشیر برایش نمانده و حتی یك سرباز! سال‌هایی است كه بنی‌امیه همه پایگاه‌های اجتماعی را فتح كرده است."
اسلام در این زمان، چون پوستین وارونه شده،ارزش‌های اسلامی رنگ باخته و دین با حاكمیت افراد فاسد و غاصب، رو به انحطاط و انحراف می‌رود.

امام حسین (ع) در چنین شرایطی برای اصلاح دین جدش قیام می‌كند و از یك سو، نیرویی برای تغییر وضع موجود ندارد و از دیگر سو، در سكوت خود مشعل امیدی نمی‌بیند.


* امام حسین (ع) مسئولیت جهاد در راه عقیده را دارد
دكتر شریعتی همچنین می‌نویسد: "فتوای حسین این است: آری! در نتوانستن نیز بایستن هست برای او زندگی، عقیده و جهاد است. بنابراین، اگر او زنده است وبه دلیل این كه زنده است، مسئولیت جهاد در راه عقیده را دارد. انسان زنده، مسئول است و نه فقط انسان توانا. و از حسین، زنده‌تر كیست در تاریخ ما، كیست كه به اندازه او حق داشته باشد كه زندگی كند؟ و شایسته باشد كه زنده بماند.

نفس انسان بودن، آگاه بودن، ایمان داشتن، زندگی كردن، آدمی را مسئول جهاد می‌كند و حسین مثل اعلای انسانیت زنده، عاشق و آگاه است. توانستن یا نتوانستن، ضعف یا قدرت، تنهایی یا جمعیت، فقط شكل انجام رسالت و چگونگی تحقق مسئولیت را تعیین می‌كند نه وجود آن را."

* هنر خوب مردن
شریعتی در این‌باره نیز معتقد است: "امام حسین (ع) فرزند خانواده‌ای است كه هنر خوب مردن را در مكتب حیات، خوب آموخته است.

آموزگار بزرگ شهادت اكنون برخاسته است تا به‌همه آنها كه جهاد را تنها در توانستن می‌فهمند و به همه آنها كه پیروزی بر خصم را تنها در غلبه، بیاموزد كه شهادت نه یك باختن، كه یك انتخاب است انتخابی كه در آن، مجاهد با قربانی كردن خویش در آستانه معبد آزادی و محراب عشق، پیروز می‌شود و حسین وارث آدم - كه به بنی‌آدم زیستن داد - و وارث پیامبران بزرگ - كه به انسان چگونه باید زیست را آموختند - اكنون آمده است تا در این روزگار به فرزندان آدم چگونه باید مردن را بیاموزند."

* آثار شهادت امام حسین (ع)
شریعتی می‌نویسد: "برخی درباره آثار شهادت حسینی تردید كردند و آن را قیامی خوانده‌اند كه شكست خورده است شگفتا! كدام جهاد و كدام جنگ پیروزی بوده است كه دامنه فتوحاتش در سطح جامعه در عمق اندیشه و احساس و در طول زمان و ادوار تاریخ ، این همه گسترده و عمیق و بارآور باشد.

حسین با شهادت "ید بیضاء" كرد ، از خون شهیدان "دم مسیحایی" ساخت كه كور را بینا می‌كند و مرده را حیات می‌بخشد... اما نه تنها در عصر خویش و در سرزمین خویش، كه شهادت جنگ نیست، رسالت است، سلاح نیست، پیام است، كلمه‌ای است كه با خون تلفظ می‌شود."

* شهدا زنده جاوید
شریعتی در این خصوص نیز معتقد است: "آنها كه تن به هر ذلتی می‌دهند تا زنده بمانند، مرده‌های خاموش و پلید تاریخند و ببینید آیا كسانی كه سخاوتمندانه با حسین به قتلگاه خویش آمده‌اند ومرگ خویش را انتخاب كرده‌اند درحالی كه صدها گریزگاه آبرومندانه برای ماندنشان بود و صدها توجیه شرعی و دینی برای زنده ماندن شان بود توجیه و تاویل نكرده‌اند و مرده‌اند، اینها زنده هستند.

آیا آنها كه برای ماندنشان تن به ذلت و پستی، رها كردن حسین و تحمل كردن یزید دادند، كدام هنوز زنده‌اند هر كس زنده بودن را فقط در یك لش متحرك نمی‌بیند، زنده بودن و شاهد بودن حسین را با همه وجودش می‌بیند، حس می‌كند و مرگ كسانی را كه به ذلتها تن داده‌اند تا زنده بمانند، می‌بیند."
* مسئولیت ما
"این كه حسین فریاد می‌زند پس از این كه همه عزیزانش را در خون می‌بیند و جز دشمن كینه توز و غارتگر در برابرش نمی‌بیند فریاد می‌زند كه: "آیا كسی هست كه مرا یاری كند و انتقام كشد" مگر نمی‌داند كه كسی نیست كه او را یاری كند و انتقام گیرد؟ این سئوال، سئوال از تاریخ فردای بشری است و این پرسش، از آینده است و از همه ماست و این سئوال،انتظار حسین را از عاشقانش بیان می‌كند و دعوت شهادت او را به همه كسانی كه برای شهیدان حرمت و عظمت قائلند، اعلام می‌نماید."

* حضرت زینب (ع)
نمی‌توان از كربلای حسین نوشت و در آن، از كار بزرگ زینبی یادی نكرد، زیرا حادثه كربلا با نقش مكمل و بی‌بدیل حضرت زینب (س) كامل می‌شود.

مرحوم شریعتی در این مورد می‌گوید: "رسالت پیام از امروز عصر، آغاز می‌شود. این رسالت بر دوش‌های ظریف یك زن، "زینب" زنی كه مردانگی در ركاب او جوانمردی آموخته است و رسالت زینب دشوارتر و سنگین‌تر از رسالت برادرش.

آنهایی كه گستاخی آن را دارند كه مرگ خویش را انتخاب كنند، تنها به یك انتخاب بزرگ دست زده‌اند اما كار آنها كه از آن پس زنده می‌مانند، دشوار است و سنگین.

و زینب مانده است، كاروان اسیران در پی‌اش، و صف‌های دشمن تا افق در پیش راهش، و رسالت رساندن پیام برادر بر دوشش. وارد شهر می‌شود، از صحنه بر می‌گردد.

آن باغهای سرخ شهادت را پشت سر گذاشته و از پیراهنش بوی گل‌های سرخ به مشام می‌رسد. وارد شهر جنایت!، پایتخت قدرت، پایتخت ستم و جلادی شده است، آرام و پیروز، سراپا افتخار بر سر قدرت و قساوت، بر سر بردگان مزدور و جلادان و بردگان استعمار و استبداد فریاد می‌زند: (سپاس خداوند را كه این همه كرامت و این همه عزت به خاندان ما عطا كرد، افتخار نبوت، افتخار شهادت...)
"اگر زینب پیام كربلا را به تاریخ باز نگوید، كربلا در تاریخ می‌ماند." امام حسین (ع) مظهر و سمبل حق است كه در همه عصرها، چون نمادی زنده و خروشان، ظهور پیدا می‌كند و همه كسانی را كه از پاسداری حقیقت زمان خود طفره می‌روند، به یاری می‌طلبد و در واقع یاری طلبیدن امام عشق در كربلا، انعكاس موج اندیشه اسلامی برای كمك به حق در همه زمانهاست.

به واقع سیدالشهدا زنده‌ترین شهید تاریخ است،نام او، یاد او، خاطره او و داستان شگرف كربلای او، همه و همه در طول تاریخ برای همه نسلها نیروبخش، حیات آفرین، امید زا و انقلاب گستر است.

خون حسین، مایه حیات بخشی است كه در گذر زمان بر كالبد ملت‌ها دمیده می‌شود و آنها را به زندگی فرا می‌خواند و حسین (ع) زنده جاویدی است كه هر سال، دوباره شهید می‌شود وهمگان را به یاری جبهه حق زمان خود، دعوت می‌کند.

منبع خبر سایت ایرنا ( خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران) تاریخ خبر : 24 دینوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

جمعه بیست و نهم مهرماه سال 1390 :: نویسنده : تیمور کرمی
سه شنبه دهم مردادماه سال 1396 10:57 ب.ظ
You could definitely see your skills within the work you write.

The world hopes for more passionate writers such as you who aren't afraid to say how
they believe. At all times follow your heart.
جمعه ششم آبانماه سال 1390 01:17 ب.ظ
بانو سلام!

من پرنده کوچکی هستم که در ولادت تو بر شاخه درخت خانه خدیجه، نوای شادی سرودم و پس از وفات آن بانوی کریمه، نای من به بانگ عزا مرا یاری نکرد. اما امروز آمده‏ ام به مبارکباد وصلت تو ـ نور متعالی ـ بار دیگر هلهله شادی سر می‏ دهم.بانوی راستین خانه عدل و عدالت، نمک پرورده دامان عشق جاوید پیامبر! به دست‏ بوسی ساده‏ ترین عروس جهان آمده‏ ام که پیرایه‏ های زمینی را وانهاده و جامه بهشتی به تن کرده است.

سهم مرا در جشن بزرگ آسمانی‏ات فراموش نکن!

سالروز پاکترین، زلالترین، شادترین و مقدس ترین پیوند هستی مبارکباد...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


09389466117

مدیر وبلاگ : تیمور کرمی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما درباره مطالب این وبلاگ چیست ؟برچسبها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 حامیان قرآن

جدیدترین قالبهای بلاگفا

FreeCod Fall Hafezكد تقویم

< سبکی نو در طراحی مذهبی p30java